Sprzęt, studio, programy i narzędzia których używam

Jako profesjonalny YouTuber, dbam o to, aby używać odpowiedniego sprzętu i narzędzi, które pozwalają mi tworzyć wysokiej jakości materiały. W moim biznesie jakość materiałów daje mi większa ilość klientów na moje usługi.

Poniżej przedstawiam listę sprzętu, narzędzi oraz programów, z których korzystam podczas tworzenia treści dla mojego kanału.

Aparaty i obiektywy

Aparat Canon R5

Mój podstawowy aparat którym nagrywam wszystkie filmy. W czasie livów jest to główne ujęcie z przodu. Genialna jakość obrazu.

Aparat Canon R6

Mój drugi aparat. Świetnie sprawdza się do filmów.

Aparat Canon R

Mój pierwszy bezlusterkowy aparat. Nagrywa świetnej jakości materiał FullHd. W 4K ma cropa 1.6.

Aparat Sony ZV-E10

Najlepsza budżetowa opcja jeżeli chodzi o aparat do nagrywania filmów na YouTube. Z dobrym obiektywem ten aparat generuje genialny obrazek.

Canon 24mm 1.4 Art do Canona

70% ujęć w moich filmach jest nagranych tym obiektywem. Na tyle szeroki żeby w małej przestrzeni nagrać "gadającą głowę". Ostry na przysłonie f/1.4 a także dający pięknie rozmyte tło.

Sigma 50mm 1.4 Art do Canona

Jeżeli potrzebuje jeszcze większego rozmycia tła lub gdy potrzebuje węższego kadru używam tego obiektywu.

Canon 16-35 2.8 L III 2.8

Jeżeli potrzebuje jeszcze większego rozmycia tła lub gdy potrzebuje węższego kadru używam tego obiektywu.

Tamron 17-70 f/2.8 do Sony ZV-E10

Jeżeli potrzebuje jeszcze większego rozmycia tła lub gdy potrzebuje węższego kadru używam tego obiektywu.

Samyang 12mm 2.0 do Sony Zv-E10

Jeżeli potrzebuje jeszcze większego rozmycia tła lub gdy potrzebuje węższego kadru używam tego obiektywu.

Sigma 16mm 1.4 do Sony Zv-E10

Jeżeli potrzebuje jeszcze większego rozmycia tła lub gdy potrzebuje węższego kadru używam tego obiektywu.

Oświetlenie Filmowe

Oświetlenie odgrywa kluczową rolę w tworzeniu profesjonalnie wyglądających filmów. Dobre oświetlenie pozwala na wydobycie szczegółów, poprawienie kolorów oraz wyeliminowanie nieestetycznych cieni. Używam różnych lamp i paneli świetlnych, aby móc dostosować się do różnych scenariuszy i potrzeb.

Lampa Nanlite FS-150

Moja podstawowa lampa do nagrywania filmów. Daje ultra miękkie światło. Częściej po nią sięgam niż po moją topową lampę Aputure 300d Mark II

Lampa Nanlite Forza 200

Trochę mocniejsza i lepiej zbudowana wersja lampy FS-150. Sama lampa jest lekka i bardzo fajnie sprawdza się u mnie jak lampa na boomie statywowym kiedy musze umieścić mocne źródło światła w nietypowym miejscu. Na przykład nad sobą.

Lampa Godox SL60W

Moja pierwsza lampa do nagrywania filmów i nadal jedna z najtańszych lamp na rynku którą polecam dla każdego kto ma ograniczony budżet. Minusem jest trochę głośny wentylator.

Lampa Nanlite PavoTube 60X

Długie Tuby ledowe (z pełnym zakresem kolorów RGBW) które możesz u mnie zobaczyć w tle na transmisjach na żywo i w filmach. Tuby ledowe o długości 2,4m doskonale się u mnie sprawdzają do oświetlenia tła. W pełni można nimi sterować z aplikacji z telefonu.

Lampa Nanlite PavoTube 30C

Lampa 30c (z pełnym zakresem kolorów RGBW) jest idealna do zawieszenia na statywie boom ponieważ jest krótsza i lżejsza niż 60x. Idealna jeżeli chcę delikatnie podświetlić tło na jakiś kolor lub potrzebuje światła z kontry.

Lampa Nanlite PavoTube 6C

Mała zgrabna lampa RGBW którą zawsze mogę zabrać na sesję zdjęciową czy wykorzystać do doświetlenia jakiegoś małego elementu który filmuje.

Softboxy oktagonalne Nanlite 120cm

Największy modyfikator którego używam w studio. Jest ogromny ze względu na to że to softbox paraboliczny i rzadziej go używam ale daje super miękkie światło. Świetnie wykonany jakościowo.

Softbox oktagonalny Nanlite 90cm

Bardzo uniwersalny rozmiar do większości studiów. Praktycznie wszędzie jestem w stanie wykorzystać tej wielkości softbox. Daje miękkie światło. Warto dokupić do niego siatkę grid po to żeby kierunkować światło.

Softbox 120cm lub 105cm

Korzystam także z "budżetowych" softboxów różnych marek które również się dobrze sprawdzają. Ważne żeby miały system tzw. "szybkiego montażu".

Aputure 300D Mark II

Profesjonalna lampa filmowa, o bardzo dużej mocy. W tym momencie używam jej razem z Aputure Spotligh 36 żeby wyświetlić wzór na ścianie za mną kiedy nagrywam filmy. Świetnie się sprawdza wtedy kiedy potrzebuje oświetlić dużą powierzchnie.

Aputure Spotlight 36

Projektor efektów wykorzystywane u mnie w nowym studio do wyświetlenia efektów na ścianie za mną np. imitacja promieni słońca wpadających przez okno albo idealny świetlny okrąg na ścianie.

Neewer RGB 660

Panelowa Lampa RGB z wrotami. Bardzo dobre budżetowe rozwiązanie jeżeli potrzebujesz np. zrobić kolorowe tło za sobą.

Dźwięk i Audio

Mixer Rodecaster Pro II

To urządzenie to prawdziwy kombajn w moim studio. Służy mi do nagrywania podcastów, transmisji na żywo, nagrywania dźwięku w filmach, do połączeń na zoomie, webinarów. Mogę podłączyć do niego 4 mikrofony, odbierać połączenia telefoniczne na Livie. Ogrom funkcji a co najważniejsze bardzo dobra jakość dźwięku.

Mikrofon Electro-Voice RE20

To według mnie jeden z najlepszych mikrofonów do nagrywania podcastów, prowadzenia szkoleń, streamingu. Czysty, pięknie brzmiący dźwięk. Dodatkowo jest to mikrofon dynamiczny który mniej czuły na dźwięki dochodzące z otoczenia.

Mikrofon Shure SM7B

Mój drugi ulubiony mikrofon podcastowy. Eliminuje dźwięki tła niestety wymaga bardzo dobrego mixera lub interfejsu audio ponieważ potrzebuje wysokiego wzmocnienia.

Mikrofony Rode Wireless Go II

Bezprzewodowy zestaw dwóch mikrofonów Rode daje mi możliwość nagrywania dwóch osób w dowolnym miejscu i w dowolnej odległości od kamery. Najważniejszą funkcja dla mnie jest to, że mogę użyć ich z telefonem i z komputerem podpinając je zwykłym kablem usb-c.

Mikrofony Hollyland Lark 150

Podobnie jak Rode Wireless Go II , dwa mikrofony bezprzewodowe. Bardzo lubię z nich korzystać w czasie transmisji na żywo ponieważ maja dwa pokrętła którymi szybko i płynnie mogę sterować niezależnie poziomem głośności obu mikrofonów.

Mikrofon Rode VideoMic Go II

Mój ulubiony mikrofon do telefonu. Bardzo dobrej jakości dźwięk, brak potrzeby ładowania baterii i możliwość łączenia się przez kabel usb-c.

Rode VideoMic NTG

Wyższa wersja mikrofonu Rode Videomic Go II. Robi to samo tylko daje czystszy dźwięk dzięki wbudowanej baterii i płynnej regulacji wzmocnienia. Jeden z lepszych mikrofonów shotgun w cenie ok 1000zł

Boya By-M1

Bardzo tani mikrofon krawatowy na kablu. Gorąco polecam dla każdego początkującego bo znacząco podniesie jakośc twoich nagrań. Warto go mieć nawet jako backup.

Ramię Mikrofonowe Rode PSA1

Ramię do zamocowania mikrofonu. Z tym ramieniem używam Shure Sm7b jak i RE20. Bardzo wygodne ramię. Jeżeli masz fundusze to sprawdź nowszą i lepszą wersję Rode PSA1+

Sprzęt do nagrywania wideo i streamingu:

Nic tak nie gromadzi widzów i nie buduje lepiej społeczności niż bezpośredni kontakt. Dlatego transmisje live są tak ważne dla mnie w rozwoju kanału na YouTubie.

Blackmagic Design ATEM Mini Extreme ISO

To serce transmisji na żywo które przeprowadzam na swoim kanale. Do tego urządzenia moge podpiąć 8 kamer. Umożliwia mi płynną zmianę widoków a także łączenie kilku widoków kamer w jeden.

Yolobox Pro

Jeżeli potrzebuje zrobić transmisję Live w terenie lub na szybko to jest własnie urządzenie które zastępuje mi komputer, skomplikowane programy a także Atema Extreme ISO. Przenośne studio do tworzenia transmisji Live. Liva można dzięki niemu zrobić z łatwością w kilka miejsc. A całe urządzenie jest wielkości tabletu.

Elgato Stream Deck XL

Klawiatura do której możemy dopisać praktycznie nie ograniczoną liczbę skrótów w różnych programach. Nie ma chyba bardziej pomocnego urządzenia jeżeli np. robicie sami transmisję live. Każdy klawisz to osobny wyświetlacz a ustawienie i obsługa StreamDecka jest banalnie prosta.

Inne Akcesoria

Czasem akcesoria i małe rzeczy potrafią znacznie ułatwić pracę i przyśpieszyć cały proces filmowania oto kilka moich ulubionych.

Statywy Neewer Pro na kółkach

Najlepsza seria statywów jakie posiadam. W moim studio każda lampa jest na tym statywie. Bezkonkurencyjny statyw. Nawet przebija jakością i funkcjonalnością statywy za 1300zł które posiadam.

Scroll to Top